Magyarnóta: Tájékoztató levél:a "klasszikus magyar nóta" felvételt nyert a HUNGARIKUMOK GYÜJTEMÉNYÉBE

Szeretettel köszöntelek a MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA közösségi oldal

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 9254 fő
 • Képek - 5370 db
 • Videók - 10191 db
 • Blogbejegyzések - 2157 db
 • Fórumtémák - 56 db
 • Linkek - 342 db

Üdvözlettel,
Varga Zoltánné Marika
MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA közösségi oldal

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 9254 fő
 • Képek - 5370 db
 • Videók - 10191 db
 • Blogbejegyzések - 2157 db
 • Fórumtémák - 56 db
 • Linkek - 342 db

Üdvözlettel,
Varga Zoltánné Marika
MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA közösségi oldal

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 9254 fő
 • Képek - 5370 db
 • Videók - 10191 db
 • Blogbejegyzések - 2157 db
 • Fórumtémák - 56 db
 • Linkek - 342 db

Üdvözlettel,
Varga Zoltánné Marika
MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA közösségi oldal

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 9254 fő
 • Képek - 5370 db
 • Videók - 10191 db
 • Blogbejegyzések - 2157 db
 • Fórumtémák - 56 db
 • Linkek - 342 db

Üdvözlettel,
Varga Zoltánné Marika
MA IS SZÓL A MAGYARNÓTA vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

Hungarikum lett a klasszikus magyar nóta A legfontosabb célom, hogy vezessék be újra az előadói működési engedélyt Nógrádi Tóth István a Ma­gyar­nóta Szerzők és Énekesek Országos Egyesületének elnöke el­mondta: A magyar nóta a magyar játékszín bölcsőjében született meg. A nótákat kiváló költőink, zeneszerzőink írták. Petőfi, Gárdonyi, Ady verseire Egressy Béni, Szentirmay Elemér, Thern Károly, Szénfy Gusztáv írt zenét. Kodály szerint a „magyar nóta a XIX. századi társadalom tükörképe”. Hubay Jenő világhírű hegedűművész a nemzet zenéjének a magyar nótát tartotta. Losonczi Ágnes zeneszociológiai könyvében a zenei műfajok kedveltsége között első a magyar nóta, majd ezt igazolta Malecz Attila fölmérése is.

Amikor először, 2010 előtt beszélgettünk, ak­kor a médiában alig lehetett magyar nótát hallani. Azóta sokat változott a helyzet: meg­szü­letett a Dankó Rádió, és a klasszikus magyar nóta hungarikum lett. Ez sikerként könyvelhető el?
– Természetesen nagyon örülünk annak, hogy végre van egy olyan kormányunk, ame­lyik elismeri, hogy a magyar nóta nem­zeti kincsünk. Mindezért egyesületünknek nagyon sokat kellett lobbiznia. Valóban má­jusban hungarikum lett a magyar nóta, de előbb még a kiemelkedő nemzeti érték­ként kezelt Magyar Értéktárat január 30-án összesen hat elemmel bővítették: a listára került gróf Széchenyi István szellemi ha­gya­téka, a Zsolnai Kulturális Negyed, Gun­del Károly gasztronómiai és vendéglátó-ipari öröksége a Gundel Étteremmel együtt, a klasszikus magyar nóta, a 100 tagú ci­gány­zenekar művészi és hagyományőrző telje­sít­ménye, valamint az Ilcsi szépítő füvek na­túrkozmetikai termékek. Kiemelem, hogy a klasszikus magyar nótáról van szó.
Van olyan magyar nóta, ami nem klasszikus?
– Lényeges, hogy az adott művet – ami­nek megvan a maga stílusa és szerkezete – ci­gányzenekarral adják elő. Ami ettől el­tér, arra gondolok: divattá vált, hogy a csár­­dá­so­kat lakodalmakon zongora és dob­gép kí­sé­rettel adják elő – nos ez nem klasz­szikus nóta.
Tehát, ha most valaki ír egy magyar nótát, an­nak máris a hungarikumok közé sorolható az alkotása?
– Amennyiben az megfelel az előbb el­mondott követelményeknek. Az is érdekes, hogy a Hungarikum Bizottság első körben azt szerette volna, hogy a csak az 1930-ig szü­letett nóták tartozzanak a klasszikus meg­ítélés alá. Úgy vélték, ami 1930 után született, az dilettáns munka. Erre én fölsoroltam nekik legalább 50 szerzőt, akik az elmúlt évtizedekben nótát írtak, s az Ar­tis­jus – Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egye­sü­let visszaigazolta, hogy ezeknek a szer­zők­nek, például Alpár Géza, Ányos László, Babos Károly, Kalmár Tibor, Járóka Sán­dor, László Imre nótáira van kereslet. S az Artisjus levelében leírta, hogy a médiában, a koncerteken az 1930 után keletkezett nó­tákat is játsszák. Azt is mondták a bizott­ság­ban, hogy az a 200 magyar nóta, amely a Ke­rényi György és Sárosi Bálint által jegy­zett könyvekben fellelhető, azok a klasszi­kusok. Áttanulmányoztam a két könyvet, s ar­ra a következtetésre jutottam, hogy ez a fel­vetés nem állja meg a helyét, mert pél­dául a Kerényi-könyvben lévő művek nagy része mára feledésbe merült. Ezen nem kell csodálkozni, hiszen Dankó Pista körülbe­lül 500 nótát írt, s belőlük 50 maradt fenn. Ezenkívül a bizottságnak átadtam egy tájé­koztató füzetet a klasszikus magyar nótá­ról. Ebben leírtam többek között, hogy a ma­gyar nótáról az elmúlt években sokféle vélemény hangzott el. Ennek ellenére 200 éve él, gyakran énekeljük, sőt még azok is így tesznek, akik nem igazán kedvelik ezt a mű­fajt. Hivatkoztam Szabolcsi Bencére, aki azt írta: „A XIX. században ez a zene se­gített magyarrá lenni és magyarnak ma­radni”. Ez a zene szólt több mint két év­szá­zadon keresztül a magyarországi színházak­ban, előkelő szórakozó helyeken, kultúrhá­zak­ban. A magyar nóta ráadásul a magyar já­tékszín bölcsőjében született meg. A nó­tákat kiváló költőink, zeneszerzőink írták. Petőfi, Gárdonyi, Ady verseire Egressy Bé­ni, Szentirmay Elemér, Thern Károly, Szénfy Gusztáv írt zenét. Kodály szerint a „ma­gyar nóta a XIX. századi társadalom tükör­ké­pe”. Hubay Jenő világhírű hegedűmű­vész a nemzet zenéjének a magyar nótát tar­totta. Losonczi Ágnes zeneszociológiai könyvében a zenei műfajok kedveltsége kö­zött első a magyar nóta, majd ezt igazolta Malecz Attila fölmérése is. Dr. Tanka Lász­ló a Panoráma Világklub alapító elnöke is visszaigazolta nekem, hogy a külföldi ma­gya­rok nagyon kedvelik a magyar nótát. A Magyar Zenei Tanács 50 zenei intézmény ne­vében szintén leírta azt, hogy él a ma­gyar nóta, s ezért támogatják annak fölvételét a Magyar Értéktárba. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha operaénekesek – pe­dig tudjuk, hogy az operarajongók nagy ré­sze lenézi a nótát –, mint például Melis György, Svéd Sándor, Palócz László, Pitti Ka­talin, Radnai György énekeltek magyar nó­tát, akkor ez azt jelenti, hogy ők is kincs­nek tartották, tartják ezt a műfajt. Nyolc éven át nótaiskolát vezettem, melyben a nö­ven­dé­keket fölkészítettük a színpadra, te­hát szí­nészmesterséget is tanítottunk. 2000 óta pedig a nótaszerzők Artisjus-díjat kapnak. Legutóbb Balogh Sándornak ítélték oda ezt a kitüntetést. Egyesületünk Életmű-díjat ad át azoknak a magyarnóta-éne­ke­seknek, akik 40 éve a pályán vannak, akik­nek CD-jük jelent meg, s a médiában is hallhatók. Ezen­kívül újságja is van en­nek a műfajnak, mely Szegeden jelenik meg. Hat éve pedig Nótás Sétahajó megy a Du­nán. Mindezek bizo­nyít­­ják azt, hogy a klasz­szikus magyar nótának a hungarikumok között a helye.
Tehát a klasszikus magyar nóta hungarikum lett. S játsszák a médiumokban is.
– De nem mindegy, miként. Felhívom a rádiók és televíziók vezetőinek, szerkesz­tői­nek a figyelmét arra, hogy a klasszikus ma­gyar nótát a műsorokban rangos énekeseknek kell előadniuk, s nem amatőrök­nek. Teszem föl, valaki nem ismeri a ma­gyar nótát, vagy nem kedveli, s ha bekap­csol­ja a televíziót, s azt hallja, hogy egy ama­tőr fülsértő módon énekel, akkor azt gon­dolhatja magában, ha ez a nóta, akkor nem kérek belőle. A népzenét és a dzsesszt már felsőfokon oktatják. A magyar nótának vi­szont nincs iskolája. Másrészt olyan ifjú  titánok irányítják a kultúrházak több­ségét, akik nem tűrik meg a ma­gyar nótát. Az is fel­háborít, hogy különböző borfesztivá­lo­kon nem szól magyar nó­ta a színpadról, ha­nem angolszász zene.
Milyen további tervei vannak a magyar nóta nép­szerűsítése érdekében?
– Tárgyalásokat folytatok, hogy egy adott színházban havi rendszerességgel magyar­nótaestet adnánk elő rangos énekesek köz­re­működésével – tánccal és humorral fű­sze­rezve. Szeretném a felsőfokú intézmé­nye­ket fölkeresni azzal, hogy mivel hunga­rikummá vált a magyar nóta, változtassanak az oktatási tematikán. Emellett újjá aka­rom indítani a nótaiskolát – remélem kapok rá pályázati forrást. De a legfon­tosabb célom az, hogy vezessék be újra a mű­ködési engedélyt, amivel az amatőröket ki lehet szűrni. Így ők nem énekelhetnének a médiában. Nem vagyok ellensége az ama­tőrmozgalomnak, de ott, ahol a közönség fizet a nótahallgatásért, ne lépjenek föl di­let­tánsok, akik legtöbbször orrhangon, vég­hangsúllyal énekelnek. A klasszikus ma­gyar nóták szerepe és azok megfelelő, professzionális színvonalú előadása azért is fontos, mert sok ember életérzésének felelnek meg, és zenei igényét elégítik ki. 

network.hu

network.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

%

 

 

 

 

 

Hungarikum Bizottság Szarvasra kihelyezett ülésén e történelmi városban, régi falak között  2014 május 16-án döntött:

 

 

a "klasszikus magyar nóta"

 

felvételt nyert a


HUNGARIKUMOK GYÜJTEMÉNYÉBE

 

 

" e szerint a "klasszikus magyarnóta" megkülömböztetésre, kiemelésre való érték, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével a magyarság csúcsteljesítnényei közé tartozik, így ezentúl a hungarikum kitüntető címet viseli."


 

network.hu

 

Címkék: hungarikum klasszikus magyarnóta

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

László Mária üzente 5 éve

Kedves Magdika ! Köszönöm és örülök, hogy Te is így látod , ahogy én azt korábban kifejtettem ! Mert ez a lényeg. S ha ezzel a ténnyel bárki nem értene egyet, azt csak sajnálni tudjuk. Nagy igazság van , pár szavadban ! Idézve...."-A magyarnóta műfaj minden szolgálójának munkája, benne van az elismertség kivívásában.." Dalos üdv LM

Válasz

A magyarnóta müfaj minden szolgálójának munkája benne van az elismertség kivívásában, tette azt bármely területen is. A sok-sok szolgáló munkája áll a vezetőnk elvitathatatlan érdemeinek hátterében, mert hiába a levelezgetés, ha Nógrádi úr példákkal nem tudta volna alátámasztani, megindokolni beadványait alátámasztani, hogy ma is él a magyarnóta. Ezt Ő maga is elmondja a Hatos csatornán adott interjúban, amely itt a klubban is megtekinthető az Acképcsarnok galériában: a linkje:
http://magyarnota.network.hu/video/arckepcsarnok_interjuk_portrek_beszelgetesek/tea_gloriaval_20140604_iv_resz_hatoscsatorna

A nóta szolgálóinak is kell azonban egy vezető aki összefogja mindenki munkáját. Egyik sem lehet meg a másik nélkül. Így van ez számtalan területen.

Válasz

László Mária üzente 5 éve

Bocsi, de úgy vélem az, hogy a magyarnóta MŰFAJA ilyen rangos besorolást érhetett el, az egyértelmű, hogy az eddigi sok sok énekes, zenész, szervező-rendező...stb munkájának elengedhetetlen következménye. De barátaim ! Azért az is ismert ugye , hogy mennyi,l de mennyi értékes dolog maradt észrevétlenül méltatlan helyen, elismertség nélkül " KIS HAZÁNKBAN " ha valaki vagy valakik, akiknek arra nagyobb hatás van , nem vette volna úgy kézben ezt a dolgot, hogy annak eredménye is legyen !
Már pedig hiába van nagy és lelkes munka sokunk részéről, ha azt valaki nem járja ki levelezésekkel, érvelésekkel a megfelelő helyen. S ezt az érdemet azt hiszem , ebben az esetben a Nóta Egyesület elnökétől nem lehet elvitatni. Hiszen a HUNGARIKUM elnyeréséhez írt leveleiben, beadványaiban.., bizonyára belefoglaltattak mindannyiunk munkája..... legyen az énekesé, költőé, rendezőé...stb. Tudjunk már végre KÖSZÖNETET is mondani !! Köszönjük Nógrádi Istvánnak, hogy a NÓTÁS-TÁBOR -nak eredményre vitte régen áhított álmát. Ennyi. LM

Válasz

Sánta Béla üzente 5 éve

Szívből örülök, hogy végre eljött a várva-várt gyümölcsérés, azaz megnyertük a harcot, és nemcsak, hogy újra szól a magyar nóta, hanem még hungarikum minősítést is kapott. Minden nótakedvelő és igaz magyar ember örül a nemzeti kultúránk méltó helyre történő besorolásának, de én sem szeretnék ünneprontó lenni, csupán csak az lenne a kérésem, hogy senki munkásságát ne emeljünk ki, e magasztos eredmény értékelésénél, mert ez a harc közös volt, vállvetve küzdöttünk a nóta fennmaradásáért, unokáinknak történő átörökítéséért. Nagyon sok nevet fel tudnék sorolni akiknek oroszlánrésze volt a siker elérésében, de nem teszem, mert ha valakit is véletlenül nem említenék, az bizony fájdalmasnak érezné, az ő érdemei és tevékenysége semmibe vételét. Megemlíthetnénk a nótás és jótékonysági rendezvények szervezőit, résztvevőit, a nótás versenyek szervezőit, a fellépő énekesek és zenészek neveit akik műsoraik tartalmával pártfogásba vették a nótákat, a nóta és szövegszerzőket, az újságírókat, írókat, költőket, az internetes nótaoldalak vezetőit, moderátorait, tagságait, a szponzorokat akik jelentős anyagi és egyéb juttatásaikkal segítettek életben tartani a nótát, és még hosszú lenne az a lánc akik neve és ténykedése megemlítést érdemelne, hogy támogatásával neki is érdeme van a magyar nóta hungarikumi minősítésében. Egész ország eredménye ez, nem pedig egyes nótaközeli vezetőké!
Örüljünk az elért eredménynek, szeressük, ápoljuk továbbra is drága nótaműfajunkat, és legyen ez intőpélda, tanulság a jövő nemzedékének, hogy soha, de soha ne engedjük egyetlen nemzeti kultúránkat sem, hogy politikai eszközként használhassák bárki ellen! A kultúrát szórakozásra találtuk ki önmaguk részére, nem pedig ideológiai harcviselésre!!!
Nótás tiszteletemmel és barátságommal: Sánta Béla

Válasz

László Mária üzente 5 éve

De hogy ott lett a helye, nagy köszönet a Magyarnóta Szerzők és Énekesek Egyesület elnökének, Nógrádi Tóth Istvánnak, aki több éve harcolt sok sok levelezési úton és személyesen is azért, hogy méltó helyre kerülhessen műfajunk . Kitartása, fáradozása meghozta az eredményt. Ehhez az elismeréshez valamennyien mi is szívből gratulálunk és bízunk benne, hogy a jövőben talán másként értékelik kis Hazánkban is magyar dalainkat. ..." Szóljatok hát dalos ajkak, hirdessétek sokáig!- Kis hazánknak áldott földjén, a magyarnóta virágzik ! .." LM

Válasz

Walter István üzente 5 éve

Ott a helye. Örülök neki!

Válasz

Ez történt a közösségben:

Varga Zoltánné Marika 5 órája új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 12 órája új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 12 órája új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 14 órája új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 1 napja új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 2 napja új videót töltött fel:

Varga Zoltánné Marika 2 napja új videót töltött fel:

Sánta Béla írta 2 napja a(z) Szitás Ida : Hiába van két szemednek fénylő ragyogása videóhoz:

Karcsi nevében is köszönöm a méltatást kedves Marika!

Varga Zoltánné Marika írta 3 napja a(z) Szitás Ida : Hiába van két szemednek fénylő ragyogása videóhoz:

Kedves Béla ! Nagyon szívesen tettem,hiszen az énekest is ...

Sánta Béla írta 3 napja a(z) Puka Károly : Nálam ez már nem újság videóhoz:

Szabó Kálmánnak nem volt sok szerzeménye, de azok viszont ...

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu